Şair ve Yazar Hakkında Bilinmeyenler

Şair ve Yazar Hakkında Bilinmeyenler

-Tom Sawyer daktiloda yazılan ilk romandır.

-Ünlü çizgi film kahramanı Temel Reis, 1919 yılında Elzie Crisler Segar tarafından yaratıldı.

-Virginia woolf kitaplarının çoğunu ayakta yazmıştır.

-Louis Aragon’ un ”dünyanın en güzel aşk hikâyesi” dediği Cemile’ nin yazarı ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’ un kâğıda alerjisi vardı.

-Ersin Tezcan tarafından 1997’de yazılan ”e’siz Potkal” isimli kitapta hiç “e” harfi kullanılmamıştır. Daha ilginci ise kitabı 1997’nin Aralık’ında ”E Yayınları” basmıştır.

-Şair Cemal Süreyya, arkadaşı Süreyya Evren’ le girdiği bir iddiayı kaybetmiş ve soyadındaki “y” harfinin birini Sü- reyya Evren’e vermiştir. Şair adını Cemal Süreya, arkadaşı da Süreyyya Evren şeklinde değiştirmiştir. Cemal Süreya bu iddiayı okurlarına ”Elma” isimli şiirinde açıklamıştır.

-2008′ de vefat eden ünlü şair Fazıl Hüsnü Dağlarca toplamda 36.000 şiir yazmıştır. Bu durumu ”İçimdeki şiir hay-vanını durduramıyorum.” şeklinde tanımlamıştır.

-İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif’ in oğullarından Emin Ersoy, 1966′ da Tophane’ de bir kamyon kasasında açlıktan ölmüş şekilde bulunmuştur.

-Honore De Balzac, Fransız Yazar – Çok fazla kahveden boğuldu.

-Edgar Allan Poe, Amerikalı Yazar  Beyninde yaşadığı akut tıkanıklık yüzünden öldü. Ölümünden birkaç gün sonra Baltimore sokağında bir başkasının ayakkabılarını giymiş ve baygın bir şekilde yatarken bulundu.

-Leo Tolstoy, Rus Yazar – Soğuk bir kış gecesinde bir tren istasyonunda donarak öldü.

Şair ve Yazar Hakkında Bilinmeyenler” üzerine 2 yorum

  1. Akif in oğlunun hikayesini okudum, üzüldüm, biraz araştırdım, bilgiler doğru ama biraz çarpıcı olması için eklemeler var sanırım. Mesela Tolstoy evet bir tren garında ölmüştür belki soğuktan hastalanıp ölmüştür ama donarak öldüğü kesin değil. Veya akif in oğlu evet bi kamyon karoserinde yaşamış son bir iki yılını. Orada ölmüş. Bakımsızlıktan ölmüş büyük ihtimalle ama açlıktan mı kesin değil. Güzel bilgiler, en azından bunları bi araştırıp öğrenme fırsatı oldu. Akif in oğlunu ilk defa duydum, çok üzüldüm.

    1. evet bende çok araştıramadım zamansızlıktan ama benimde ilgimi çekti birilerine de araştırma hissi ve şevki vermişim ne mutlu bana birşeyler katabilmişsem

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s