Bize Müsaade_Beykoz Sohbet

Bize Müsaade-Beykoz Sohbeti

Söyleşi çok verimli geçti.Dün akşam eşimi de taktım koluma hadi evde oturmayalım gidelim dedik ,iyi ki de gittik Haşmet Babaoğlunu Selahattin Yusufu görmek öyle mutlu etti ki beni ayrıca düşüncelerini anlatırlarken beni de düşünce alemine daldırdılar ben söyleşiden çıktığımda kafam bir milyondu çünkü çok düşünen çok üreten ve çok sorgulayan biriyim ve anlattıklarının hiç de bana yabancı gelmediğini söylemeliyim.
MODERN KÜLTÜR BİR ARZU FABRİKASIDIR

Programın konuklarından Haşmet Babaoğlu, konuşmasında modern dünya ve insan üzerine yaptığı değerlendirmede “Modern kültür insanı bir arzu fabrikasına dönüştürmüştür. Heveslerin ve isteklerin sınırı yok. Kapitalizm devamlı bunu körüklüyor. Haz duygusunu unutturdular. Yerine arzuyu koydular. Hazzın sınırları vardır. Arzunun yoktur. Durmadan ihtiyaçlar üretiliyor. Vazgeçmenin hazzını unutturdular bize. Hazda vazgeçmek vardır, arzuda ise maalesef yoktur” diye konuştu.

İNSAN VÜCUDU GİBİ RUHU DA ŞEKİLLENDİRİLEBİLİR

Selahattin Yusuf ise konuşmasında insanların ruhlarının şekillendirildiği tespitinde bulunarak, “Modernitenin baskısıyla yaşamlar şekillendirilmişlerdir. Afrika’nın bazı ülkelerinde insanlar vücutlarını şekillendirmek için garip aletler kullanırlar. Uygulanan baskıyla vücut istenilen şekli alır. Modern çağda da ruhlarımız istenilen biçimi alıyor. Bunu toplum için, mimari için, her şey için kullanabiliriz. Kalıplardan sıyrılarak benliğimizi keşfetmemiz, köklerimize inmemiz lazım. Yetinme terbiyesini canlı tutmalıyız” dedi.
Kapitalizm insanların önüne sürülüyor

Gökdemir İhsan da konuşmasında kapitalizmden ziyade moderniteye değinerek, “Kapitalizm iktisadi ilişkilerdir. Asıl düzeltilmesi, konuşulması gereken modernitedir. Son dönemde modernite daha çok konuşulmaya başlandı. Modernite bizi bedenen ve zihnen inşa eder. Asıl buna itiraz etmemiz gerekir. Kapitalizm insanların önüne sürülüyor. Tehlikeli olan ve çekinilmesi gereken modernitedir. Her alanda bizi bizden uzaklaştırıyor. Bireyler, hayatlar, toplumlar etkileniyor. Kent mimarisinde oluşan kötü kopyalar da bunlardan biri.

Bir konferans havasında gitmedi bizlerle sohbet havasında devam etti o kadar güzeldi ki… Kendini o kadar güzel ifade eden bireylerin neden sözlerinin bazı kesimlerce ciddiye alınmadığı ya da olumsuz yönde eleştirildiğini daha iyi anlamış oldum,

Doğruyu söyleyenlerin ,düşünenlerin sevilmediği dünyamda aslında sorgulayan beyinlerinde köreltilmek istendiğinin sonucuna vardım umarım kendisi gibi yazabilir anlatabilir ve yetkin bir birey olabilirim bu benim için ulaşılması çok zor bir umut hele ki kanser hastalığımın da verdiği baş ağrıları ve unutkanlığı da hesaba katarsak ne kadar fazla düşünürsem o kadar sorguluyorum ,o kadar sorgulamak da o kadar aksi etki yapıyor,düşündüklerimi sorguladıklarımı yazacak bir köşem olsa hiç kötü olmaz zira anlat deseler zorlanırım ama yaz deseler hem de nasıl yazarım , o yüzden zaten bu blogu açtım yazmak yorumlamak ve düşünmek sonucunda düşündürmek kendimi ifade edebilmek duygusundan ötürü böyle bir şeye kalkıştım diyebilirim Söyleşi için öncelikle Beykoz Belediyesine daha sonra söyleşilere katılmayan ancak sanırım Beykozlu olan(bu bilgiden emin olmadığımı belirtmeliyim) Syn. Haşmet Babaoğluna ve emeği geçen herkese teşekkür ederim kendi adıma.

Bize Müsaade_Beykoz Sohbet” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s