Tembellik Hakkı – Paul Lafargue

Kapitalizmi anlatan ,kapitalizmin üzerimizdeki en yıpratıcı etkilerini tembellik hakkı üzerinden anlatan bir çok düşünür bir çok burjuva bir çok iş adamından örnekler veren dolu dolu ,düşündürücü,mantık yürüttüğümüzde günümüzde yansımalarını çok canlı örneklerle gördüğümüz bir düşünce sistematiği vermiş bize yazar bu kitapta.

Nasıl anlatabilirim ki ne kadar sevdiğimi ?

Kitapı cidden çok başarılı buldum çevirmenin de aklına ve diline sağlık diyorum harika bir çeviri olmuş

İnsanların hep daha fazla çalışma,daha çok daha çok kazanma ve kazandıklarını dikte edilen ürünlere harcama tutkularından bahsediyor,

Bizlerin kendimize,ahlaki değerlerimize,erdemlerimize ve sanatsal yeteneklerimize hatta hiçbirşeye yetmeyecek bir dünyada yaşadığımızı ve bu bunların hiçbirini yapacak kadar fırsat tanınmadığından

işçi sınıfının köleleştirildiği

birilerininde midelerinin tıka basa dolduğunu gözler önüne seriyor.

Kesinlikle adaletin olmadığı 20. yy da halen geçerliliğini malesef yitirmemiş malesef diyorum çünkü içindeki anlatılan olaylar keşke bir nebze olsun değişmiş olsaydı günümüzde.Ancak bunu değiştirmeye kimsenin gücü yetmeyecektir.Çalışmaktan ürettiklerini tüketmeye zamanı kalmayan zavallı işçilerin- tüketmeye niyetlendiyse bile parasının yetrmeyeceği düzeni gözümüze sokuyor

Alıntılar :

 1. öğrendiklerim : commerce:Alışveriş
 2. essay:Deneme
 3. Trade:Ticaret An Essay Trade an Commerce : /Alışveriş ve Ticaret Üzerine Risale(1770 yılında Londrada yazılan bir denemeydi ve o dönemde büyük bir gürültü kopardı)

İspanyol Atasözü: Descansar es salud : Dinlenmek Sağlıktır

Les Ouvriers europeens: Avrupalı İşçiler 1885 Mösyö F.Le Play ın kitabı

 • Avrupa uluslarının ulusal orduları yoktur.Onların paralı askerlerden oluşan orduları vardır.Bunlar kapitalistleri on saat maden ocağına ya da dokuma tezgahına mahkum etmek isteye halkın öfkesine karşı korur.Dolayısıyle kemer sıkan işçi sınıfı aşırı tüketime mahkum burjuvazinin göbeğini iyice şişirmiştir.
 • Örneğin Parisin ve Lyon un kaleleri şehri yabancıya karşı korumak için değil isyan durumunda “iç düşmanı” ezmek için inşa edilmiştir.
 • 21Ocak 1879 da Sanayı Kongresi Berlinde toplanmıştır.
 • Bugün kolu kanadı kırık cılız çiçekler olan , soluk renkli,kansız cansız,midesi sakat fabrika kızları ve kadınları var!..
 • Çağımızın çalışma yüzyılı olduğu söyleniyor ,aslında acının,sefaletin ve çürümenin yüzyılı
 • ‘Halklarım ne kadar çok çalışırsa, ahlaksızlık o denli azalır, diye yazmıştı 5 Mayıs 1807’de Napoleon Osterode’da.’

Tembellik Hakkı – Paul Lafargue” üzerine 2 yorum

 1. Bu tür kitapları okurken sıkılıyorum 🙂 büyük ihtimal okumam, ama mühim bi konuya değinmiş, belki hiç değiştiremeyeceğiz bu sistem böyle gidecek, birileri üç kuruşa çalışacak birileri binlerce kuruşa, birileri yemeye ekmeği zor bulacak, barınacak yer bulamayacak birilerinin yüzlerce onlarca belki binlerce evi olacak. Ve, durun bu sistemi düzelteceğiz diye gelen ideolojiler de geldikleri andan itibaren eski sistemle aynı ölçüde sömürüye devam edecek. Çözülemeyen bir problem. En iyisi mümkün mertebe sistemin kölesi olmadan hayatını sürdürmeye çalışmak galiba. Ama çalışmak insana iyi geliyor o ayrı bi konu. Keşke herkes çalıştığının karşılığını alabilseydi.o zaman çok daha onurlu olurdu hayat.

  1. kesinlikle katılıyorum düşüncelerinize ,normalinde bu tür kitaplar benide sıkar ancak boş zamanımın verdiği ve hastanede okunabilecek incelikte olması sebebiyle tanıştık kendisiyle iyi ki de tanışmışım dedim hani okuma ve bilgi içeriği açısından değilde düşünme üstüne yorum yapma açısından güzel bir kitap,birileri hep üstümüzden geçinecek ve biz her zaman bu sistemin maalesef ki bir parçası ya altı ya üstü yada ortası her neresinde olursak olalım bir parçası olacağız ve olmaya mahkumuz maalesef.
   onurlu hayat diye bir şey var mı buda tartışılabilen bir konu hele hele ki günümüzde ne kadar onurluca kalabiliyoruz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s